عطاالملک بلوک 20 پلاک 14
laserjahannama2@gmail.com
03133873185
تماس با ما

دستگاه فایبر

برش لیزر فایبر چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با دستگاه برش لیزر فایبر  است. دستگاه برش لیزری فلزات یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های  برش فلزات است که اختراع این دستگاه کمک زیادی بر تمام صنایع کرده است. در  گذشته برای برش فلزات از دستگاه های سنتی به صورت دستی استفاده می شد. روش  های سنتی هم زمان بر بودند و هم هزینه بر. این مسئله سبب شد که دستگاه برش  لیزری مورد توجه صنایع قرار گیرد و از آن در تمام صنایع اعم از صنایع  ساختمان سازی و الکترونیک و نظامی و پزشکی و ... استفاده شود.

دستگاه  های برش لیزری به دو دسته برش لیزری فلزات و غیر فلزات تقسیم می شوند.  انواع دستگاه برش فلزی غیر فلزات شامل دستگاه برش لیزری کوچک، متوسط و بزرگ  می باشند و دستگاه برش لیزری فلزات شامل لیزر برش فلزات ‏co2‎، برش لیزر فلزات  ‏nd-yag و برش لیزر فایبر می باشد.که ما قصد داریم در این مطلب به معرفی دستگاه برش لیزر فایبر بپردازیم و با مزایا و کاربردهای دستگاه برش لیزر فایبر آشنا شویم.

 

برش لیزر فایبر

در واقع دستگاه برش لیزر فایبر یک  دستگاه برش فلزات است که از آن به منظور برش و حکاکی بر روی فلزات بهره  گرفته می شود. تفاوت این دستگاه با سایر دستگاه برش لیزری فلزات این است که  این دستگاه برای افزایش قدرت خود از  فیبر نور متمرکز شده بهره می گیرد.  در این نوع لیزر برای اینکه انرژی برشی ایجاد شود از عناصر کمیابی همچون  دیسپروزیوم، توریوم، ایتربیوم و نئودیمیوم استفاده می شود. در واقع در  دستگاه برش لیزر فایبر به کمک دایود پرتو تولید می شود که این پرتو به وسیله فیبر نوری هم شدیدتر می شود و سپس انتقال می یابد.

از دیگر تفاوت های دستگاه برش لیزر فایبر با سایر دستگاه ها این است که در برش لیزر فایبر، آینه و مرکز تشدید حذف شده و همین مسئله سبب می شود مصرف انرژی در برش لیزر فایبر به شدت کاهش یابد و راندمان این دستگاه به صورت چشمگیری افزایش یابد. در واقع از آنجایی که در برش لیزر فایبر، انرژی پرتو معمولا افت پیدا نمی کند لذا راندمان این دستگاه بسیار بالا است. این مزیت ها سبب شد که امروزه استفاده از دستگاه برش لیزر فایبر به شدت افزایش یابد.

حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید می توانید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.


دستگاه برش لیزر فایبر چیست؟

دستگاه برش لیزر فایبر یکی  از انواع برش لیزری فلزات است که در این دستگاه از فیبر نوری به منظور  افزایش انتقال پرتو برای برش فلزات استفاده می شود. از این دستگاه برای برش  و حکاکی انواع فلزات استفاده می شود. در این دستگاه برای افزایش انرژی  برشی از عناصر کمیاب خاکستری چون اربیوم و هولمیوم و ایتربیوم استفاده می  شود. فضای تولید لیزر در این دستگاه یک محیط جامد است. تولید لیزر در این  دستگاه به این صورت است که ابتدا انرژی الکتریکی به این محیط جامد وارد می  شود و سبب برانگیخته شدن اتم ها می شود. این اتم های برانگیخته شده از خود  نوری تولید می کنند که همان پرتو یا لیزر است.

 

دستگاه برش لیزر فایبر

البته  این اشعه لیزر در این مرحله هنوز غیر متمرکز است و انرژی برای برش فلزات  ندارد. لذا برای اینکه این اشعه تولید شده پرقدرت شود و توان برش فلزات را  داشته باشد از فیبر نوری کمک گرفته می شود. فیبر نوری سبب تقویت و تشدید  اشعه لیزر و سپس انتقال ﺁن به سمت لنز می شود. این لنز اشعه دریافتی را در  نقطه کوچکی متمرکز می کند و سپس به صورت یک اشعه بسیار قوی و پرقدرت خارج  می کند. این نور خارج شده باعث می شود که هر فلزی با هر ضخامتی به راحتی و  با سرعت بالایی برش داده شود.

از  ویژگی های خاص این دستگاه نسبت به سایر دستگاه های برش لیزری این است که  در این دستگاه، آینه و لامپ حذف شده است و به جای آن ها فیبر نوری جایگزین  شده است. از آنجایی که کیفیت و دقت این دستگاه به شدت بالا است و همچنین از  راندمان کاری بالایی برخوردار است و مصرف انرژی پایینی هم دارد سبب شده که  اکثر صنایع از برش لیزر فایبر استفاده کنند.

با توجه به کاربرد زیاد این دستگاه امروزه انواع دستگاه برش لیزر فایبر موجود  می باشد که هر کدام از آن ها بسته به نوع مدل خود دارای کاربردی خاص  هستند. بدون اغراق تولید این دستگاه پر قدرت و دقت و قوی سبب شد که خیال  بسیاری از صنعتگران از بابت برش فلزات راحت شود.

دلایل استفاده از دستگاه برش لیزر فایبر چیست؟

پیشرفت  علم سبب شد که امروزه در اکثر صنایع از لیزر استفاده شود. چرا که استفاده  از لیزر نه تنها سبب تسهیل در کارها شده بلکه کمک کرده تولیدکنندگان با کمی  خلاقیت انواع طرح های جدید و خارق العاده را روی فلزات و غیر فلزات پیاده  کنند و به مشتریان ارائه دهند. در بین دستگاه های لیزری که امروزه بسیار  رایج شده اند برش لیزر فایبر بسیار محبوب می باشد. این دستگاه دارای یک  اشعه منسجم است که از طریق فیبر نوری که یک وسیله تقویت کننده است به وجود  می ﺁید.

 

برش لیزر فایبر

این  دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها کمتر دچار افت توان می شود و از تنظیمات  خود خارج نمی شود. دلیل این امر این است که در این دستگاه ها برای انتقال  اشعه لیزر از ﺁینه استفاده نمی شود که سبب پایداری این دستگاه شده است.

از  دیگر دلایل استفاده از این نوع لیزر در صنایع مختلف این است که این دستگاه  از اشعه ای برخوردار است که کیفیت آن بسیار بالا و دقیق است. این اشعه در  زمان تابش، کاملا مستقیم است و به راحتی می تواند روی کوچکترین نقطه ها هم  متمرکز شود. از مهم ترین دلایل استفاده از این لیزر این است که لیز قادر به  تولید قدرت زیادی است. دلیل این امر این است که این لیزر می تواند روی یک  نقطه متمرکز شود و همین باعث افزایش قدرت و توان آن می شود. این دقت و قدرت  زیاد است که امروزه از این دستگاه برای برش لیزری فلزات و همچنین حکاکی آن  به وفور استفاده می شود.

مزایای دستگاه برش لیزر فایبر چیست؟

در  واقع دستگاه لیزری که هم از مصرف انرژی پایینی برخوردار باشد و هم دقت و  کیفیت بسیار بالا داشته باشد و هم از راندمان کاری بسیار بالایی برخوردار  باشد بدون شک خدمت بزرگی به عرصه صنعت کرده است و از بزرگترین و مهمترین  اختراعات این عرصه بشمار می رود. مزایای زیاد این دستگاه لیزری سبب محبوبیت  و پر فروش شدن این محصول در بین صنعتگران شده است. از مزایای دستگاه برش لیزر فایبر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برش لیزر فایبر 

برش لیزر فایبر

 • مهم ترین مزایای دستگاه برش لیزر فایبر این است که از فیبر نوری استفاده می کند و استفاده از فیبر سبب تولید اشعه ای بسیار قوی می شود.
 • در این دستگاه ﺁینه ها و لامپ های پر مصرف حذف شدند که سبب شد مصرف انرژی این دستگاه کاهش چشمگیری داشته باشد.
 • سرعت برش بسیار بالای از دیگر مزایای منحصربه فرد این دستگاه است که سبب صرفه جویی در زمان می شود.
 • حکاکی روی فلزات و استفاده از این دستگاه در مجسمه سازی از دیگر مزایای برش لیزر فایبر است.
 • از آنجایی که آینه و لامپ ها در این دستگاه حذف شده اند و این دستگاه کم مصرف است لذا استفاده کردن از برش لیزر فایبر از سایر مدل های قدیمی بسیار به صرفه تر می باشد.
 • از دیگر مزایای برش فایبر حکاکی و مارکینگ است لذا به راحتی می تواند انواع طرح ها و لوگوها و بارکدها را روی انواع فلزات حکاکی کرد.
 • از این لیزر می تواند برای برش و حکاکی متریال های مختلف استفاده کرد.
 • از آنجایی که این دستگاه انرژی کمتری مصرف می کند طبیعتا هزینه کمتری هم دارد.
 • عملکرد این دستگاه در برش انواع فلزات بسیار دقیق است و محصولات تولیدی با این دستگاه از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.
 • همچنین این دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه های قدیمی در زمان برش فلزات بسیار سریع تر عمل می کند.
 • از  ویژگی های برش با دستگاه فایبر این است که لبه های فلزات در زمان برش اصلا  موجدار نمی شود و لذا فلز برش خورده توسط این دستگاه دارای خطوطی صاف و  بدون برآمدگی و خط و خش است.
 • به دلیل حذف اینه در این دستگاه دیگر نیازی به تنظیم ﺁینه ها توسط اپراتور نیست.

 برش لیزر فایبر

برش لیزر فایبر

نحوه عملکرد دستگاه برش لیزر فایبر به چه صورت است؟

عملکرد برش لیزر فایبر به  این صورت است که پس از روشن کردن دستگاه، فرمان تولید انرژی در محیط جامد  داده می شود. این فرمان به این صورت است که انرژی الکتریکی به فضایی که  عناصر در آن وجود دارند موارد می شود و سبب برانگیخته شدن اتم ها و در  نتیجه آزاد شدن آن ها می شود. این اتم ها فعال می شوند و در نتیجه انرژی از  خود ساطع می کنند که همان اشعه لیزر است.

این  نور تولید شده غیر متمرکز است و توان برش فلز ندارد و لذا این اشعه به کمک  فیبر نوری که در این دستگاه وجود دارد متمرکز می شود. در واقع فیبر نوری  در زمان کلید خوردن اشعه ای تولید می کند که این اشعه تولید شده سبب تقویت و  متمرکز شدن انرژی لیزر می شود. علاوه بر این فیبر نوری موجود در این  دستگاه می تواند اشعه لیزر را در یک نقطه کوچک متمرکز کند و سپس آن را با  قدرت بسیار بالایی خارج کند. این عملکرد فیبر نوری باعث می شود که قدرت برش  و تاثیر گذاری اشعه فایبر چند برابر شود.

نه  تنها در این دستگاه ﺁینه و لامپ های پر مصرف که در دستگاه های قدیمی وجود  دارد حذف شده است بلکه در این دستگاه خبری از سر و صدا نیست و این مزیت سبب  شده که برش لیزر فایبر بین صنعتگران بسیار محبوب باشد.

 

با دستگاه برش لیزر فایبر چه مواد و متریالی را می توان برش داد؟

قدرت برش و کیفیت دستگاه برش لیزر فایبر سبب  شده که بتوان با این دستگاه انواع فلزات با ضخامت های مختلف را برش داد.  از جمله فلزهایی که می توان با استفاده از این دستگاه برش داد می توان به  ورق های استیل و گالوانیزه و ورق های سیاه و اسید شویی و ورق های روغنی و  آجدار و رنگی اشاره کرد. لازم به ذکر است بدانید این دستگاه علاوه بر فلزات  ذکر شده می توان فلزهایی همچون آهن و آلومینیوم و برنج و مس را هم برش  دهد. از آنجایی که ورق گالوانیزه به یکی از فلزهای پرکاربرد در صنایع مختلف  تبدیل شده است لذا استفاده از برش لیزر فایبر کمک زیادی به صنایع برای برش این ورق ها کرده است.

 

خدمت برش لیزر فایبر در  برش ورق های گالوانیزه به این دلیل است که بر روی ورق های گالوانیزه روکشی  از فلز روی قرار دارد و همین مسئله سبب می شود برش دادن این ورق ها بسیار  مشکل باشد و صنعتگران باشید این ورق ها را با دقت بسیار بالایی برش دهند.  دستگاه برش لیزر فایبر می تواند ورق های گالوانیزه ای که دارای ضخامت 4 الی 6 میلی متر هستند را به راحتی و با کیفیت بسیار بالایی برش دهد.

کاربردهای دستگاه برش لیزر فایبر

همان  طور که اشاره نمودیم این دستگاه از قدرت و دقت بسیار بالایی برخوردار است و  همین قدرت و دقت سبب شده در اکثر صنعت ها از این دستگاه استفاده شود. از  مهم ترین کاربردهای دستگاه برش لیزر فایبر برش  و حکاکی انواع ورق های فلزی مثل ورق های گالوانیزه و ورق های آجدار و  روغنی و .. است. از آنجایی که ورق های گالوانیزه به دلیل داشتن روکش روی،  مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و ساییدگی دارند لذا حکاکی کردن روی  این ورق ها بسیار سخت است. اختراع دستگاهی به نام برش لیزر فایبر که از  قدرت بسیار بالایی برخوردار است حکاکی روی چنین فلزاتی را بسیار اسان کرد  به گونه ای که می توان انواع لوگوها و طرح ها روی حتی به صورت عمیق روی آن  ها حکاکی کرد.

استفاده زیاد از این دستگاه سبب تولید دستگاه برش لیزر فایبر در  مدل های مختلف شده است که قیمت هر کدام از این مدل ها متفاوت می باشد.  کاربرد زیاد این محصول و همچنین پرطرفدار بودن ﺁن سبب شده بتوان انواع این  مدل ها را به راحتی در مراکز فروش معتبر خریداری کرد.